lamexhama333.gif

Nderim pėr mėsuesin Lame Xhama

Home
Nga takimi i paraqitjes se librit nė Tiranė
Nga takimi i paraqitjes se librit nė Sarandė
Parathenie
Fterra - vend lindja ime
Fisi Xhama
Nė shkollėn shqipe nė Fterrė
Lufta e Vlorės dhe internimi
Nė Normalen e Elbasanit
Martesa
Mėsues nė Pėrmet
SARANDA
Konvikti "Ēameria"
Shkolla foshnjore
Pushtimi fashist
Kryemesues nė Konispol
Lufta Nacionalclirimtare
Konferenca Arsimore Lipe-Permet
Perseri ne Sarande
Midis miqsh e shokesh
Shtepia e Femijes
Konvikti i shtatevjecares
Nje vit ne Gjirokaster
Kuēi mė mirėpriti
Ne Delvine
Pensionist
Leterkembime
Kujtime e mbresa
Babai na la emer te mire
Fotografi e dokumente qė nuk janė nė libėr
Jeteshkrimi
Njė jetė qė gjallon
Vlerėsime pėr librin
Fterioti Lame Xhama Mėsues i Popullit
Nderim pėr mėsuesin Lame Xhama

Nderim pėr mėsuesin Lame Xhama

 

E kam lexuar disa here  Librin e babait tuaj . Ju falenderoj per cka kini bere. Atje eshte nje pjese e historise sone nder vite te shkuara ku parakalojne personazhe te njohur e te panjohur per mua ne nje ambient plot magji sic eshte Saranda. Vetem tani une e kam te qarte se c’vlere ka patur per Jugun e Shqiperise ai konvikti Cameria te cilen e drejtoi me kaq pasion dhe atdhedashuri babai tuaj.

Kane qene vitet 60’ kur une e kam njohur Zotin Lame per here te pare  te kalonte gjithmone ne ambientet e shkollave ku kemi qene dhe nder ne femijet e ndrojtur te asaj kohe, degjoja te peshperitej ..ai eshte Zoti Lame…Do te mjaftonte kaq dhe ne mendjen tone fillonte e pervijohej nje portret interesant per nje njeri qe per cudi edhe atehere kur zoterinjte  dhe tregetaret e medhenj te Sarandes ishin permbysur…. vazhdonte te theritej me nderim Zoti Lame… Ashtu e therisnin prinderit tane, ashtu mesuam ta cilesonim edhe ne , ashtu mbeti per jete babai tuaj: Zoti Lame. Mesa duket Zoti Lame, Zoti Fejzo etj ishin zoter te nje pasurie tjeter qe nuk c’behej dot kollaj. Ata ishin zoter te dijes te cilen me kaq pasion e tejcuan nder breza dhe e shumefishuan.. Kjo ishte pasuria e tyre.

Nderim per keta njerez. Nje bust  I Zotit Lame, atje nde ane Detit Jon do na nderonte te gjitheve.

 

Pershendetje nga shume larg  Xhemal Hasani

Adresa: Agron Xhama Rr. Medar Shtylla (Komuna e Parisit) pall. ABC constr. god.2 sh.1 ap.2

Tel: +355 4 2234591  Cel: +355 692154981

htpp://www.fterra.com    E mail : agronxhama@yahoo.com

Tirana, ALBANIA